Szkoła przedsiębiorcza

Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych.

logo szkoły

+ Newsy

„Auto Test”

W dniu 16 VI 2010r. uczniowie zainteresowani wykonywaniem zawodu mechanika samochodowego mieli okazję poznać bliżej ten zawód, dzięki wizycie w autoryzowanej stacji obsługi Auto Test w Mikołowie. Właściciel zakładu - pan Edward Szczypka - zapoznał chłopców z tajnikami zawodu oraz realiami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi aparatami diagnostycznymi oraz urządzeniami, którymi posługiwali się mechanicy Auto Testu.

Wizyta w KWK „Bolesław Śmiały”

25 maja uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Średnich. Uczniowie z przewodnikiem weszli na teren zakładu pracy. Zwiedzali: Dyspozytornię, Stację Ratownictwa Górniczego, Markownię i Lampownię. Mieli okazję zobaczyć, także maszynę wyciągową oraz ekwipunek, jaki górnik zabiera ze sobą pod ziemię. Pracownicy kopalni opowiedzieli, jakie trzeba posiadać kwalifikacje do wykonywania zawodów na kopalni.

Warsztaty ekonomiczne „Wielkie jabłko”

15.06.2010 r. uczniowie klasy pierwszej spotkali się z trenerką programu „Ekonomia na codzień” panią Krystyną Brząkalik, która przeprowadziła warsztaty na temat pojęć ekonomicznych i grę ekonomiczną „Wielkie jabłko”. Polegała ona na transakcji kupna - sprzedaży i umożliwiła wprowadzenie pojęć: popyt, podaż, cena równowagi, konkurencja rynkowa.

„Na tropie przyszłości zawodowej”

1.06.2010r. Szkolny Klub Przedsiębiorczości „Grosik” przygotował przedstawienie dla klas pierwszych pt. „Na tropie przyszłości zawodowej”. Uczniowie przedstawili w ciekawy sposób prezentacje wybranych zawodów, m.in. piekarza, fotografa, detektywa, ogrodnika, rzeźnika, fizjoterapeuty, kierowcy oraz fryzjera.

Spotkanie z założycielem Szkoły Językowej

7 maja uczniowie klas trzecich spotkali się z panem Sebastianem Mendeckim - właścicielem Szkoły Językowej w Mikołowie. Opowiedział jakie warunki należy spełnić, by założyć szkołę i utrzymać się na rynku.

Wizyta w Urzędzie Miasta

4.05.2010 r. jak co roku uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum udali się z wizytą do Urzędu Miasta Łaziska Górne, gdzie spotkali się z burmistrzem Janem Ratką, który przybliżył im działalność samorządu terytorialnego. Opowiedział o zadaniach burmistrza i Rady Miasta, o planowanych inwestycjach w mieście oraz o wpływach i wydatkach budżetowych. Po prelekcji młodzież zwiedziła budynek Urzędu Gminy. Spotkanie odbywało się w miłej i życzliwej atmosferze i było cenną lekcją samorządności.

Wycieczka do Sądu Rejonowego w Mikołowie

15 kwietnia uczniowie z klasy 2b wraz z wychowawcą p. Kingą Pelińską oraz pedagogiem szkolnym p. Moniką Gracką udali się do Sądu Rejonowego w Mikołowie. Celem wycieczki było spotkanie z kuratorami - p. Sabiną Głogowską oraz p. Dariuszem Zakrzewskim, którzy opowiedzieli, jak funkcjonują sądy w Polsce, na czym polega odpowiedzialność karna nieletnich oraz jakie są obowiązki i uprawnienia kuratora sądowego. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić budynek sądu. To była bardzo cenna i pouczająca lekcja.

Stacja meteorologiczna

13 kwietnia 2010r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach na stacji meteorologicznej. Młodzież zapoznała się bliżej z zawodem meteorologa. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć całą aparaturę, którą posługują się pracownicy stacji i lotniska. Było to ciekawe przeżycie. Mamy nadzieję, że takie wycieczki będą częściej organizowane.

Konkurs z ekonomii dla szkół podstawowych

10.03.2010 r. nasz szkolny klub przedsiębiorczości zorganizował konkurs o ekonomii dla szóstych klas podstawowych. Wszyscy szóstoklasiści doskonale wykazali się swoją wiedzą. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik był nagradzany słodkościami.

Spotkanie z przedstawicielami cechu rzemiosł

27 stycznia odbyło się spotkanie z przedstawicielami cechu rzemiosł ze Starszym Cechu Henrykiem Barzyckim i z panią Ewą Ławnik-Suchoń. Tematem wizyty była orientacja zawodowa i odpowiedni wybór drogi życiowej. Uczestnicy spotkania (uczniowie klas trzecich)otrzymali ulotki i katalogi mające pomóc im w wyborze zawodu. Dokładnie scharakteryzowany został zawód piekarza, cukiernika oraz mechanika samochodowego. Prowadzący kładli szczególny nacisk na wybór zawodu, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Po spotkaniu z młodzieżą odbyła się prelekcja dla rodziców.

Konkurs "W świecie pieniądza"

16.12.2009 r. o godz. 8:00 uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum wzięli udział w konkursie matematyczno-ekonomicznym "W świecie pieniądza" zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Katowicach. Do drugiego etapu, który odbędzie się 10 lutego w Katowicach przeszli:

Konkurs z przedsiębiorczości

11 stycznia 2010 roku odbył się szkolny konkurs przedsiębiorczości. Uczestnicy z klas 2 i 3 rozwiązywali zadania w formie zróżnicowanego testu. Pytania dotyczyły treści z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Rozdanie nagród odbędzie się na apelu podsumowującym.
Wyniki konkursu:

Warsztaty kosmetyczne

23 listopada 2009r w Gimnazjum nr 1 odbyły się warsztaty z zakresu kosmetyki i fryzjerstwa. Naszymi prowadzącymi były panie , które od lat specjalizują się w tych dziedzinach. Pani Katarzyna Nowak od paru lat prowadzi swój salon fryzjersko-kosmetyczny "Fryzjernia i Pazury '' i jest wykwalifikowaną fryzjerką, pani Adrianna Pisarczyk pracuje czynnie w zawodzie kosmetyczki.(...)

więcej

Spotkanie z przedstawicielami sądu

27 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Sądu Rejonowego w Mikołowie. Pani Sabina Głogowska oraz Pan Dariusz Zakrzewski opowiedzieli nam jak funkcjonuje i jakie zadania pełni sąd jako instytucja oraz czym zajmują się pracownicy poszczególnych wydziałów. Przy okazji przybliżyli nam specyfikę zawodów prawniczych, a także charakter pracy kuratorów sądowych.

"Alkohol, narkotyki - czy to mój problem?"

W dniach 2 i 6 XI uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli okazję spotkać się z pracownikiem ośrodka Terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Pan Michał Kurdziej jest pedagogiem, specjalistą terapii uzależnień, trenerem. Podczas spotkania młodzież miała okazję bliżej poznać specyfikę pracy w tego rodzaju zawodzie a także uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych Pt.: Alkohol, narkotyki-czy to mój problem?

Spotkanie z panią pielęgniarką

29 października 2009 r. uczniowie klasy drugiej spotkali się z panią pielęgniarką, która przeprowadziła prelekcję na temat drogi prowadzącej do tego szlachetnego zawodu. Podczas spotkania zostały omówione predyspozycje i cechy charakteru potrzebne, by ratować życie i nieść pomoc innym ludziom.

Spotkanie z konsultantem Raiffeisen Bank

18 maja 2009 roku w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych odbyło się spotkanie z konsultantem Raiffeisen Bank. ...

więcej

Spotkanie z weterynarzem

"Lekarz weterynarii - zawód dla odpornych i wrażliwych zarazem" w takiej prezentacji mieliśmy okazję uczestniczyć w dniu 21 IV. ...

więcej

Konkurs o ekonomii

6 kwietnia w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy ekonomicznej zorganizowanym przez Szkolny Klub Przedsiębiorczości. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II i III. Była to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat przedsiębiorczości.

Wizyta Powiatowym Urzędzie Pracy

8 IV b.r. odwiedziliśmy Powiatowy Urząd Pracy w Łaziskach Górnych. ...

więcej

Spotkanie z burmistrzem

25 marca klasy 1a i 1b udali się do Urzędu Miasta Łaziska Górne w celu spotkania z burmistrzem, panem Mirosławem Duży. Była to doskonała okazja, by dowiedzieć się, na czym polega praca samorządu lokalnego oraz zwiedzić budynek urzędu.

Spotkanie z radcą prawnym

26 lutego młodzież naszego gimnazjum spotkała się z panią Mirabella Luszawską - radcą prawnym. ...

więcej

Szkolny Ośrodek Kariery

Dnia 22 stycznia 2009 roku w Z.S.O. nr 2 im. Piastów w Łaziskach Górnych odbyły się zajęcia w Szkolnym Ośrodku Kariery dotyczące proorientacji zawodowej. Uczniowie klasy trzeciej wykonywali różnego rodzaju testy pozwalające poznać predyspozycje do wyboru danego zawodu.

Dni otwarte NBP

Dnia 18 listopada uczestniczyliśmy w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Katowicach Gdy przybyliśmy na miejsce, jeden z pracowników opowiedział nam, czym zajmuje się bank...

więcej

Przydatne linki

+ Certyfikat